Pieniny
Atrakcje Pienin – co warto zobaczyć w Pieninach? TOP15

Atrakcje Pienin – co warto zobaczyć w Pieninach? TOP15

Pieniny to jedne z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych pasm górskich w naszym kraju. Położone na południu Polski ze stolicą w Szczawnicy oferują całą masę atrakcji dla odwiedzających je turystów. Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym regionie.

TOP 15 atrakcji Pienin:

1. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy

Pomysłodawcą stworzenia Pienińskiego Parku Narodowego był profesor Władysław Szafer. W 1928 roku rozpoczęto wykupy ziemi, które w 1932 roku stały się częścią Lasów Państwowych, nosząc nazwę „Park Narodowy w Pieninach”. Obecnie Pieniński Park Narodowy zajmuje tereny Pienin Właściwych (Masyw Trzek Koron, Pieninki, Przełom Dunajca oraz Pieniny Czorsztyńskie) i Pienin Spiskich (Zielone Skałki). Jego powierzchnia wynosi 2346 ha, jednak teren który jest objęty ścisłą ochroną wynosi 777 ha.

Pieniński Park Narodowy jest rozwinięty na wysokim poziomie pod względem rekreacyjnym. Turystów mogą korzystań z 35 kilometrów szlaków, w które zalicza się przełom Dunajca, którego trasę można przemierzyć pieszo drogą pienińską.

2. Szczyt Wysoka

Szczyt liczy 1050 metrów n.p.m., leżu między szczytem Borsuczyny (939 m n.p.m.), a Smerekową (1014 m n.p.m.). Od Borsuczyny Wysoka oddzielona jest przełęczą Stachurówki (908 m n.p.m.)i Kapralową Wysoką. Jej budowa jest dość charakterystyczna, posiada regularny stożek, od południowo wschodniej strony tworzy strome uskoki, które liczą od 5 do 20 metrów, od zachodu widoczne są garby, z wystającymi skałkami – Szurdakowa Skała i Fidrykowa Skała.

Szczyt leży na terenie rezerwatu przyrody Wysokie Skałki, który został utworzony ponieważ jest on zalesiony górnoreglowym borem świerkowym, co zarazem tworzy ten obszar jedynym, w którym rośnie las tego rodzaju poniżej dolnej granicy wysokości (powierzchnia rezerwatu to 13,87 ha). Celem stworzenia rezerwatu Wysokie Skałki jest ochrona buczyny, świerczyny, roślin takich jak tojad mocny, lilia złotogłów lub też modrzyk górski. Na szczyt można dostać się różnymi szlakami w zależności od poziomu trudności i kierunku jaki turyści chcą obrać. Na wierzchołek prowadzi droga wzdłuż granicy, która została przystosowana pod turystów – dla bezpieczeństwa wybudowano schodki i barierki.

3. Wąwóz Homole

Nazwa Wąwóz Homole wzięła się od ruskiego słowa „gomoła”, co oznacza „bezrogi”. Stwierdzenie odnosi się bezpośrednio do kształtu jaki ma dolina. Dnem Wąwozu Homole biegnie kamienisty zielony szlak turystyczny, który z dwóch stron posiada malownicze skałki, na których rośnie rzadko spotykana flora. Przy górnej części widoczne jest osuwisko porośnięte lasem świerkowym. Płynie tamtędy potok Kamionka, za sprawą którego doszło to erozji wąwozu, przez co powstały liczne kaskady. Za gruzowiskiem wapiennych kamieni, rozpościera się widok na panoramę Pienin i ich najwyższy szczyt, Wysoką. Kontynuując wycieczkę Wąwozem Homole można dotrzeć na sam jej szczyt. Wąwóz jest częścią rezerwatu, który nosi jego nazwę, a należą do niego także Czajakowa Skała i boczna część dolinki Koniowskiego Potoku.

4. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy przez wiele wieków pięknie prezentował się na wzniesieniu znajdującym się nad nurtem Dunajca. Obecnie, zapora spiętrzyła rzekę i podniosła swój poziom wody, przez co zamek stoi zaraz nad samym zalewem na stromej skale na wysokości 566 metrów n.p.m. Budowla jest zachowana niemalże w całości, przez wiele wieków nie dotknęły jej żadne większe zniszczenia wytrzymując liczne ataki, lokalne starcia, ostrzał artyleryjski oraz wielokrotne zmiany dzierżawców.

Dzisiaj zamek w Niedzicy jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą z bliska obserwować mury zakończone nieznacznie uszkodzoną renesansową attyką, zdobione gdzieniegdzie dekoracjami stworzonymi techniką sgraffitową. Do zamku dociera się alejką, przy wejściu widoczny jest dziedziniec zamku dolnego. Nad bramą wjazdową umieszczony jest herb rodziny Horvathów, z datą przebudowy – 1601r.

5. Palenica

Palenica (722 m n.p.m.) to główna atrakcja Szczawnicy, na którą prowadzi wiele szlaków turystycznych lub też kolej krzesełkowa. Palenica od drugiego szczytu Szafranówki (742 m n.p.m.) oddzielona jest przełęczą Maćkówki . Ze szczytu widoczna jest panorama Pienin oraz Tatry słowackie z widoczną Łomnicą. Na Palenicy znajduje się schronisko 'Groń’, kilka obiektów gastronomicznych oraz zjeżdżalnia wózkowa. Dodatkowo w sezonie zimowym dla turystów udostępniane są trasy narciarskie o różnych stopniach trudności. Jedna z tras posiada homologację FIS, która jest niezbędna do rozgrywania zawodów w slalomie oraz slalomie gigancie.

6. Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie
Zamek w Czorsztynie

Gotycki XIV wieczny zamek w Czorsztynie miał pełnić wiele funkcji, jednak został strawiony przez pożar wywołany uderzeniem pioruna około 1775 roku. Do XIX wieku prowadzone były tam liczne prace archeologiczne, jednak samą renowację rozpoczęto tam dopiero w 1992 roku.

Dzisiaj widoczne są jedynie ruiny zamku, główną częścią jest masywna czworoboczna wieża oraz przylegające do niej mury dawniejszych pomieszczeń mieszkalnych. Dolna część zamku w Czorsztynie to jedynie ruiny, a dawna osada znajdująca się obok budowli została zalana przez jezioro czorsztyńskie. Ze względu na stan obiektu, jest on jedynie częściowo udostępniony dla zwiedzających. Dzisiaj, znajduje się pod opieką i nadzorem Pienińskiego Parku Narodowego, ze względu na występowanie wielu rzadkich gatunków na jego terenie, np. pszonaka pienińskiego.

7. Trzy Korony

Trzy Korony
Trzy Korony

Szczyty wchodzące w skłąd masywu to: Facimiech (783 m n.p.m.), Łysina (792 m n.p.m.), Zamkowa Góra (799 m n.p.m), Klejowa Góra (579 m n.p.m.), Ostry Wierch (851 m n.p.m.), oraz najwyższy z tych szczytów Trzy Korony (982m n.p.m.).Wycieczka po szlakach Trzech Koron zapewnia wielu wrażeń i niezapomnianych widoków, mianowicie znajduje się tutaj wiele wysokich i stromych turni, na szlaku można zobaczyć wąwozy, jaskinie, usypiska piargów oraz Przełom Pieniński, który tworzy głęboki kanion.

Na samym szczycie masywu Trzech Koron znajduje się niewielka galeria, z której można obserwować piękny malowniczy widok, gdzie patrząc w kierunku południowo – zachodnim widoczne są Tatry, na zachód Babia Góra, na północ Gorce, na północny – wschód pasmo Radziejowej, a na wschodzie Pieniny. Spoglądając w dół można zaobserwować jak płynie rzeka Dunajec, która wpływa poniżej Sromowiec Niższych w Przełom Pieniński. Wycieczka na szczyt Trzech Koron bez wątpienia zapewni każdemu turyście wielu niezapomnianych wrażeń.

8. Kursalon

Kursalon był miejscem spotkań towarzyskich, organizowano w nim liczne koncerty, bale charytatywne, wystawy. W 1959 roku stworzono tam Muzeum Pienińskie, które niestety zostało zniszczone wraz z pożarem, który wybuchnął w 1962 roku. Dwór gościnny został doszczętnie zniszczony, jedyne co po nim pozostało to fundamenty.

W dzisiejszych czasach odbudowano Kursalon, starano się zachować jak najwięcej autentyczności budynku – miał on zostać wierną repliką pierwowzoru. W środku Kursalonu znajdują się m.in. sala konferencyjna, teatralna i sala kinowa mogąca pomieścić 400 osób.

9. Czerwony Klasztor

Czerwony klasztor
Czerwony klasztor

Budynek został wzniesiony przez Kokosza Brzeviczy, dla kartuzów z Klasztornika w Słowackim Raju. Było to zadośćuczynienie na morderstwo, którego dopuścił się Kokosz Berzeviczy. W 1563 roku, działalność klasztoru została zniesiona, powodem jaki podał król Ferdynand była rozpusta tamtejszych zakonników. W 1699 roku został oddany powrotem w ręce zakonników przez biskupa Nitry. Został on wtedy rozbudowany z myślą o pielgrzymach często przemierzających tamtejsze tereny. Zdecydowano również, że zakonnicy nie powinny opuszczać murów Czerwonego Klasztoru.

Obecnie Czerwony Klasztor jest jedną z najpiękniejszych atrakcji słowackich Pienin. Spod budynku odpływają tratwy słowackiego spływu Przełomem Pienińskim. Przy klasztorze znajdują się bufety, sklepy z pamiątkami, restauracja, pola namiotowe oraz autocamping. Ponadto corocznie w czerwcu organizowany jest festiwal.

10. Sokolica

Sokolica
Sokolica

Sokolica to szczyt liczący 747 m n.p.m., leży w północno wschodniej części Pienin Środkowych, nazywanych Pieninkami. Nazwa pochodzi od sokołów, które dawniej gniazdowały w tej okolicy. W tej samej grani leży Czertezik, od którego Sokolica jest oddzielona przełęczą Sosnów. Widok ze szczytu jest bardzo efektowny, po stronie południowej widoczna jest skalna ściana, stromo opadająca w dół, w stronę Dunajca. Od północnej strony zbocze jest zarośnięte lasami bukowo- jodłowymi. Uskok znajdujący się pod wierzchołkiem Sokolicy to praktycznie pionowa 100 metrowa ściana, poniżej której znajduje się Cukrowa Skała (ok. 650 m n.p.m.). Szczyty zalesione są sosną pienińska, najstarsza z nich liczy około 500 lat, jest niezwykle popularną atrakcją Pienin, jest najprawdopodobniej najczęściej fotografowanym drzewem w okolicy całych Pienin. Uzyskała miano reliktowej sosny.

Sokolica jest przystosowana turystycznie, na samym szczycie z twardych wapieni został stworzony punkt widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na przełom Dunajca, Magurę Spiską, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie. Aby dostać się na szczyt można wybrać trasę pieszą szlakiem turystycznym lub zabezpieczonymi schodkami.

11. Biała Woda

Rezerwat Biała Woda jest uznawany za jeden z najbardziej urokliwych rezerwatów przyrody w Pieninach, jego powierzchnia wynosi 33,7 ha. Znajduje się w dolinie potoku również noszącego nazwę Biała Woda, dwa kilometry na wschód za Jaworkami. Do rezerwatu prowadzi asfaltowa droga z Jaworek, ciągnąca się wzdłuż potoku Grajcarek, obok Muzycznej Owczarni oraz domu noclegowego Biała Woda.

Atrakcją rezerwatu są Białowodzkie Skały, jest to skupisko malowniczych wapiennych turni oraz bloków skalnych, przy których płynie potok tworzący przełom Międzyskały. Na progach można również zaobserwować małe wodospady. Biała Woda jest zalesiona jedynie częściowo, w południowo wschodniej części, resztę terenu zajmują łąki, naskalne i kserotermiczne. Zamysłem utworzenia rezerwatu była ochrona malowniczego krajobrazu, rzadkiej roślinności naskalnej, licznych pomników przyrody nieożywionej, roślin wapieniolubnych oraz innych wyjątkowo mało spotykanych gatunków flory.

12. Plac Dietla

Budownictwo dominujące na Placu Dietla to XIX wieczna architektura, z akcentami zachodniego stylu, np. Willa holenderka wybudowana w 1855 roku w stylu holenderskim. Na placu można znaleźć pomnik św. Kingi, która jest patronką Pienin, oraz pomnik św. Barbary, która jest patronką zdrojów oraz górników.

Plac Dietla graniczy z parkiem Górnym im. hrabiego Adama Stadnickiego, którego powierzchnia wynosi 10 ha. Można w nim znaleźć wiele rzadkich i znakomitych gatunków fauny i flory. Na skraju parku znajduje się kapliczka Matki Boskiej Królowej Nieba, która została wybudowana w latach 1844-1847 w stylu neogotyckim.

13. Promenada nad Grajcarkiem

Fundamentalnym założeniem powstania atrakcji było połączenie przystani flisackiej z dzielnicą uzdrowiskową miasta. Promenada nad Grajcarkiem to Polsko – Słowacka inicjatywa unijna, która ma na celu zwiększenie atrakcyjności okolicy Pienin. W trosce o bezpieczeństwo spacerowiczów zostały zamontowane kamery, które pilnują miejscowego porządku. Za sprawą tego przedsięwzięcia został zmodernizowany Plac Dietla. Równolegle do Promenady nad Gajcarkiem biegnie ścieżka rowerowo- piesza.

14. Przełom Dunajca

Przełom Dunajca
Przełom Dunajca

Spływ przełomem Dunajca odbywa się na wąskich czółnach, które są łączące w tratwy. Sterowaniem tratwy zajmują się górscy flisacy, najczęściej ubrani w stroje ludowe. Flisacy dysponują sporą wiedzą na temat terenów całych Pienin, którą podczas spływu przekazują turystom. Przełomowy moment Dunajca przepływa przez samo serce Pienin. Od strony polskiej atrakcja jest dostępna jedynie dzięki spływowi oraz trasom pieszym i rowerowym, ponieważ w okolicy nie biegnie żadna droga.

Spływ rozpoczyna się od przystani w Sromowcach Wyżnych- Kątach, w stóp Macelowej góry, następnie prowadzi przez Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor oraz dość wąski wąwóz, który charakteryzuje zalesienie i skaliste strome zbocza. Spływ przełomem Dunajca ma swój finał w dolnej Szczawnicy. Odcinek liczący 9 kilometrów dostarcza turystom wielu atrakcji, tj. siedmiokrotnie żywiołowo skręca – wokół Facimiecha, Holicy i Sokolicy zakręty przekraczają kąt 130°. Wysokość ścian górskich liczy od 300 do 500 metrów nad poziomem wody.

15. Wyciągi narciarskie

Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji:

  • Wyciąg narciarski Bukowniki w miejscowości Jaworki (wyciągi talerzykowe, dwie oświetlone trasy zjazdowe).
  • Wyciąg narciarski Pod Dubryszką w miejscowości Jaworki (orczyk)
  • Kolej linowa Palenica (stok Palenica I, Palenica II, stok Szafranówka)
  • Halfpipe na południowym stoku Palenicy. Rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym
  • Wyciągi Narciarskie w Kluszkowcach (Czorsztyn)
  • Wyciągi Narciarskie w Sromowcach Wyżnych – Niedzicy
  • Wyciąg narciarski Stajkowa – Krościenko