Porady
Autostopem przez świat

Autostopem przez świat

Oryginalnym sposobem na poznanie świata jest… autostop! Podróżowanie w ten sposób ma swoich zwolenników mimo plusów i minusów. To możliwość kontaktu z mieszkańcami, a dla wielu także namiastka swobody. Inni jednak uważają, że wiąże się z ryzykiem i niebezpieczeństwem. 

Skąd się bierze popularność takiej formy turystyki?

To popularna forma turystyki, która budzi rosnące zainteresowanie. Autostopowiczem może zostać każdy, kto przełamie swój strach i ma umiejętność planowania. Poza tym taka forma podróżowania kształtuje charakter – uczy cierpliwości, pokory, dystansu, uczy radzić sobie z niepowodzeniami i ograniczeniami, a także szacunku do drugiego człowieka. Plusów nie brakuje – to darmowy przejazd, dający poczucie wolności, przełamanie rutyny i sztywnego planowania, prawdopodobieństwo przeżycia przygody i pozwalający nawiązanie nowych relacji. Taki sposób podróżowania wiele daje, ale nie jest pozbawiony ryzyka. 

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Pamiętajmy jednak również o potencjalnym zagrożeniu – ta forma przemieszczania się ma szereg plusów oraz minusów, które należy rozważyć. Nie znamy umiejętności kierowcy, jesteśmy od niego zależni, występuje też ryzyko kradzieży czy molestowania. Przygotujmy się też odpowiednio, aby zminimalizować ryzyko – dobry plan, ekwipunek, kierowanie się przeczuciem, zachowanie względów bezpieczeństwa to podstawa. Autostop mimo swoich zalet pozostaje niebezpiecznym środkiem transportu – nie da się jednak w pełni wyeliminować zagrożeń, należy jednak wdrożyć różne środki bezpieczeństwa.

Wojtek K.