Informacje
Backpacking, trekking – pojęcia, które warto znać

Backpacking, trekking – pojęcia, które warto znać

Wiesz już, czym jest tramping, ale pojęcie to myli Cię z trekkingiem? Nie wiesz, co oznacza backpacking? Sprawdź szczegóły poniżej.

Popularność trampingu, alternatywnej formy turystyki, wynika z różnych powodów – m.in. słabszej kondycji domowego budżetu, szalejącego na świecie koronawirusa, który sprawia, że unikamy dużych zbiorowisk, chęci obcowania z naturą i poznania innych kultur czy przeżycia przygody i chęci swobody oraz samodzielności, której nie zapewnią biura podróży oferujące tradycyjne formy turystyki. 

Podsumujmy zatem – tramping to tanie podróżowanie, które pozwala na swobodę planowania i przemieszczania się, a także dostęp do uroków przyrody. Zwykle korzystamy z lokalnych środków transportu i tanich hoteli, schronisk, chatek, knajpek prowadzonych przez miejscowych, a także usług oferowanych przez lokalną społeczność – jak usługi przewodnika czy kierowcy. 

Zwykle wybieramy się w kierunki egzotyczne, aby poznać codzienność, zwyczaje ludności danego kraju, stanąć oko w oko z przyrodą i przygodą. Z kolei rambling to spacerowanie wśród zieleni – np. w krajach anglosaskich nie brakuje wielu ścieżek turystycznych. 

Trekking oznacza wspinaczkę górską w formie turystycznej – dostępne są jednak różne formy trekkingu, zależnie od stopnia naszego zaangażowania. Można wybrać się na intensywny trekking po Afryce, ale wiele osób ze słabszą kondycją także znajdzie coś dla siebie.

Backpacking oznacza dłuższą wyprawę z – jak sama nazwa wskazuje – z dużym, pojemnym i dobrze spakowanym plecakiem turystycznym. Warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy, potrzebne w najróżniejszych okazjach – zaletą tej formy turystyki jest duża niezależność, ale wymaga ona doświadczenia, wprawy i przygotowania. 

Warto wiedzieć, co koniecznie należy spakować na taką wyprawę – podstawą jest śpiwór, termos, dobre buty, kurtka przeciwdeszczowa, czapka i rękawiczki oraz szalik, latarka czy apteczka – ale na ten temat warto poświęcić osobny wpis. 

Lena.k, f: Pexels/ pixabay