Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki – podstawowe informacje

Beskid Żywiecki – podstawowe informacje

Kolejne pasma polskich gór możemy podzielić zarówno na te bardziej, jak i mniej znane, a choć Beskid Żywiecki ze względu na swoją wysokość zajmuje drugie miejsce zaraz po Tatrach, wiele osób nie jest w stanie udzielić zbyt wielu informacji na jego temat. Czas to zmienić zwłaszcza, że Beskid Żywiecki ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

Krajobraz

Osoby, które mieszkają na terenie Beskidu Żywieckiego oraz takie, które często i chętnie odwiedzają to pasmo górskie wielokrotnie podkreślają, że odpowiedź na pytanie o to, gdzie aktualnie się znajdują nie nastręcza większych trudności. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na dość charakterystyczny krajobraz, którego nie da się porównać z tym, z którym mamy do czynienia w przypadku sąsiednich pasm. Na uwagę zasługują między innymi kopulaste szczyty oraz to, że w przypadku najwyższych z nich widoczny jest typowy dla nich piętrowy charakter roślinności. Zwykli turyści nie posiadają, na ogół, umiejętności odgadywania, na jakiej wysokości się znajdują na podstawie szaty roślinnej wzniesień, doświadczeni mieszkańcy Beskidu Żywieckiego są jednak w stanie udowodnić, że nie jest to niemożliwe.

Roślinność Beskidu Żywieckiego

Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby odwiedzić Beskid Żywiecki, wcale nie najmniej istotny wydaje się zaś ten, który mówi o nietypowej roślinności charakterystycznej dla tego terenu. Rzeczywiście, charakterystyczny dla Beskidu Żywieckiego piętrowy układ roślinności sprawia, że osoby zdobywające kolejne szczyty mogą przypomnieć sobie wszystkie informacje zawarte w podręcznikach geografii i przekonać się o tym, że ich autorzy nie wprowadzali ich w błąd. Szczególnie interesująca może okazać się pod tym względem wyprawa na Babią Górę, w szczytowych partiach tego wzniesienia spotkać możemy bowiem piętro halne znane też jako alpejskie, a na nim, między innymi, niespotykane nigdzie indziej w Polsce skupiska rogownicy alpejskiej.

Czworonożni mieszkańcy

Polskie góry przyzwyczaiły nas nie tylko do niezwykłej roślinności, ale i do bogatej fauny, która zasługuje na poznanie. W Beskidzie Żywieckim nie spotkamy gatunków typowo górskich, musimy mieć przy tym świadomość tego, że świat zwierząt nie jest tak bogaty, jak niegdyś. Nadal jednak możemy tu liczyć na rysie, żbiki, wilki, jelenie i sarny, a także na bogactwo ptaków, które niekiedy pozwalają, aby podejrzeć je z bliska.