Bieszczady – podstawowe informacje
Choć istnieją polskie góry bardziej rozpropagowane i lepiej zagospodarowane, gdybyśmy mieli wybierać najbardziej magiczne pasma, Bieszczady z pewnością znalazłyby się na pierwszym miejscu. Nie każdy lubi tu przebywać, niektórzy turyści ubolewają bowiem zarówno nad stanem lokalnych dróg, jak i nad niedostatkiem tego, co zwykliśmy nazywać „życiem nocnym”. Zdecydowana większość osób trafiających w Bieszczady zakochuje się jednak w tych górach od pierwszego wejrzenia.
Kontrowersyjna nazwa
Bieszczady są górami wyjątkowo interesującymi już choćby ze względu na swoją nazwę. Mówiąc o Bieszczadach tak naprawdę mamy na myśli wyłącznie polską część tego pasma górskiego ciągnącego się również na terenie Ukrainy, nazwa jednak do tego stopnia zakorzeniła się w naszej świadomości, że nie wszyscy uświadamiamy sobie nawet, że góry te rozciągają się również poza naszą granicą. A samo określenie „Bieszczady”? Do dziś nie jesteśmy w stanie ustalić pochodzenia tego toponimy, a badacze nieustannie spierają się o to, czy nazwa ma swoje źródła w gwarach germańskich, czy też w językach ludności zamieszkującej dzisiejszy Półwysep Bałkański.
Czworonożni mieszkańcy
Bieszczady to z pewnością góry, które zainteresują miłośników przyrody. Zachwycają przy tym nie tylko dlatego, że brak tu wielkich zakładów przemysłowych, a człowiek nie podejmuje prób ingerencji w typowy dla nich krajobraz (choć to przecież właśnie tu powstała zapora na Solinie, która zdaje się przeczyć powyższej tezie). Budzą zainteresowanie również ze względu na to, że posiadają dość osobliwych mieszkańców.
Najbardziej dostojnym mieszkańcem Bieszczad jest, oczywiście, niedźwiedź. Uważny i ostrożny turysta spotka tu jednak również niejednego jelenia, żubra, rysia, wilka, a od 2007 roku również konika polskiego – długowiecznego i odpornego na choroby niewielkiego konia, którego dziko żyjącą populację starają się odbudować naukowcy. Nie każdy turysta może być zachwycony spotkaniem z wężem Eskulapa, warto jednak pamiętać, że ten żyjący w Bieszczadach największy wąż występujący w Polsce i Europie Środkowej nie jest, na szczęście, jadowity.
Klimat
Turyści, którzy wybierają się w Bieszczady z pewnością nie muszą obawiać się typowego dla tych gór klimatu. Naukowcy określają go jako klimat umiarkowany ciepły przejściowy, w praktyce oznacza to zaś, że mamy do czynienia z górami charakteryzującymi się ciepłym latem oraz przyjemną, dość mroźną zimą.