Informacje
Co to jest tramping?

Co to jest tramping?

Tramping to wygodna i niedroga forma wyjazdu zorganizowanego, która ostatnio zyskuje na popularności. Powszechne jest korzystanie z lokalnych środków transportu i tanich hoteli, miejsc typu guest house, hostele, a nawet namioty. Tramping to specyficzna formą turystyki – sprawdź, co dokładnie oznacza.

Tramping jako forma wyjazdu

Tramping nie zapewni najwyższego komfortu, trzeba przygotować się na zmienne warunki pogodowe i poruszanie się po różnym terenie, lecz najważniejsze są przede wszystkim niezapomniane wrażenia, podróżowanie i wspólne spędzanie czasu. Podróżowanie może być dla wielu osób trudniejsze niż podczas klasycznych wyjazdów turystycznych, dlatego warto mieć świadomość, na czym on polega.

Wyżywienie podczas trampingu

Większość ofert nie obejmuje wyżywienia. Uczestnicy wyjazdu dbają o to we własnym zakresie, zwykle jest też czas, aby kupić niezbędne produkty spożywcze i przygotować posiłki lub wybrać się do lokalnych knajpek.

Komunikacja

Podczas trampingu korzysta się ze wszystkich dostępnych środków transportu, które pozwolą bezpiecznie dotrzeć w wybrane miejsce, gdyż taka komunikacja jest najtańsza i pozwala obniżyć koszt wycieczki. Powszechne formy transportu to autobusy, busy, tramwaje, pociągi, jeepy, promy, łodzie, riksze. Do wielu miejsc grupa przemieszcza się też spacerem.

Pilot wycieczki

Podobnie jak na innych wyjazdach nad realizacją programu czuwa pilot wycieczki – szuka najlepszego środka transportu, organizuje bilety, przekazuje informacje czy negocjuje ceny. Powodzenie wycieczki zależy w dużym stopniu od kontaktu pilota z uczestnikami wyjazdu oraz zgranie uczestników. Takie wyprawy zwykle mają pewien program czy plan atrakcji, ale nie musi on być ściśle przestrzegany – można go dodatkowo rozbudowywać o inne atrakcje, zgodnie z prośbami i oczekiwaniami uczestników.

Można też samodzielnie zorganizować wyprawę trampingową, zbierając grupę ze znajomych. Wtedy jednak trzeba samemu ustalić jej program, zebrać podstawowe informacje i rozplanować wszystko dla całej grupy – dojazdy, zwiedzanie, noclegi itp.

Niewielkie grupy uczestników

Tramping to polecana forma wyjazdu dla tych, którzy nie przepadają za dużymi grupami – bierze w nim udział zwykle około 10 osób. To – obok niskich kosztów wyjazdu oraz możliwości zwiedzenia ważnych zabytków i przeżycia przygody – podstawowe zalety trampingu.

Liczne plusy takiego wyjazdu sprawiają, że zyskuje on rosnącą popularność i staje się coraz częściej wybieraną formą turystyki. To dobra możliwość dla ludzi poszukujących wrażeń i pragnących jak najwięcej zobaczyć, ale dysponujących ograniczonym budżetem.

Ewelina, f: 12019 / pixabay