Beskid Żywiecki
Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Turyści odwiedzający Beskid Żywiecki nie mają powodów do narzekania, miejsce to bowiem na wiele sposobów przekonuje ich o swojej wyjątkowości. Specyficzny mikroklimat Żywiecczyzny sprawia, że nawet do maja panują tu warunki sprzyjające amatorom sportów zimowych, ciekawe szlaki piesze sprawiają zaś, że wędrówki po górach mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń tak doświadczonym piechurom, jak i początkującym turystom. Wyjątkowe są przy tym również wsie znajdujące się na terenie tego pasma górskiego. Znajdujące się na styku wielu kultur niewielkie osady zachowały zarówno tradycyjną zabudowę, jak i wiele specyficznych obyczajów. Ich mieszkańców charakteryzuje przy tym ogromna życzliwość i gościnność sprawiająca, że turysta, który chce bliżej poznać Żywiecczyznę nie ma najmniejszych powodów do tego, aby narzekać na brak tego rodzaju możliwości.

Zawoja

Zawoja to jedna z najciekawszych wsi Beskidu Żywieckiego zasługująca na to, aby ją odwiedzić już choćby dlatego, że jest to największa wieś w Polsce z uwagi na swoją powierzchnię. Ta położona u stóp Babiej Góry miejscowość letniskowa oblegana jest przez turystów przez cały rok, szczególnym zainteresowaniem cieszy się jednak w miesiącach zimowych, gdy osoby, które udają się do Zawoi mogą korzystać z licznych stacji narciarskich. Przez Zawoję przechodzą również liczne szlaki piesze, miejscowość może więc posłużyć jako baza wypadowa dla wszystkich osób, które chcą lepiej poznać Beskid Żywiecki.

Babia Góra

Ten najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, a jednocześnie najwyższy poza Tatrami szczyt znajdujący się na terenie naszego kraju jest oblegany przez turystów bez względu na porę roku. Jego zdobycie warto zaplanować w dniu, w którym zapowiadana jest ładna pogoda, można bowiem wówczas przekonać się o tym, że Babia Góra jest fantastycznym punktem widokowym, nawet wspinaczka w pochmurny dzień jest jednak w stanie dostarczyć turystom wielu niezapomnianych wrażeń. Atrakcją Babiej Góry jest i to, że dostać na nią można się na wiele sposobów. Zarówno osoby bardziej, jak i mniej doświadczone mogą więc liczyć na wyjątkowo ciekawe doświadczenie dopasowane do ich możliwości.

Żywiec

Stolica Beskidu Żywickiego liczy sobie nieco ponad trzydzieści tysięcy mieszkańców, osoby, które tu trafiają przyznają jednak, że jest to jedno z najpiękniejszych polskich miasteczek. Jego historia zaczyna się już w czasach średniowiecznych, a liczba zabytków i miejsc wartych obejrzenia jest na tyle duża, że z powodzeniem można obdzielić nią przynajmniej kilka innych ośrodków podobnej wielkości.