Białowieża
Co warto zobaczyć w Białowieży?

Co warto zobaczyć w Białowieży?

Białowieża to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Podlasia. Warto wybrać się tu na kilka dni niezależnie od pory roku. Można zwiedzać Puszczę Białowieską na nogach lub na rowerach, z kolei zimą popularne są kuligi.

Białowieża – malownicza osada wśród puszczy

Białowieża budzi zainteresowanie ze względu na położenie, ale także zwraca uwagę wieloma zabytkami z XIX i XX wieku. Pierwsze historyczne wzmianki na jej temat pochodzą z XV wieku i napomykają o dworze myśliwskim z białą wieżą.

Największe atrakcje Białowieży

Zespół budynków Nadleśnictwa Białowieża z parkiem z 1921 roku. Park Pałacowy to centrum miasta. Na wzgórzu mieści się Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Na terenie parku są też najstarsze zabytki w Białowieży – m.in. obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 r. Znajduje się tu również dworek myśliwski w 1845 roku, dzisiaj siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN.

Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. Mieści się na końcu Białowieży, jeśli jedziemy w kierunku wsi Budy. Zwiedzanie skansenu to jedna z najciekawszych atrakcji nie tylko dla najmłodszych.

Białowieski Park Narodowy. To ogromny kompleks leśny po obu stronach granicy Polski i Białorusi, dziewiczy zakątek zachowany w niemal naturalnej formie. Najbardziej pierwotny fragment to jeden z trzech w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego UNESCO.

Puszcza była przed laty chroniona jako teren polowań królewskich i carskich, dzięki czemu teren ten uchował się od karczowania i urbanizacji. Jest to najstarszy park narodowy w Polsce. Najpierw, w 1921 roku, powstał „Rezerwat”, a dopiero w 1932 „Park Narodowy w Białowieży”. Następnie rozszerzono jego obszar do ponad 10 tys. hektarów i zmieniono jego nazwę na Białowieski Park Narodowy.

Świetnie przygotowano w nim infrastrukturę turystyczną, wytyczono szlaki piesze i rowerowe, punkty i tarasy widokowe, miejsca odpoczynku, ścieżki, kładki oraz tablice edukacyjne. Królem Puszczy i symbolem Parku jest żubr, który po restytucji w 1929 roku powrócił na te tereny i żyje na nich dziko.

Rezerwat Pokazowy Żubra. To zdecydowanie jedna z największych atrakcji Podlasia i Białowieskiego Parku Narodowego. Można tu podziwiać te pełne majestatu zwierzęta. Rezerwat to wyjątkowe miejsce na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj: http://gotramping.pl/rezerwat-pokazowy-zubrow-bialowieski-park-narodowy/

Kościół rzymsko-katolicki pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Został wybudowany w okresie międzywojennym. W środku uwagę zwraca kaplica św. Huberta i jej charakterystyczny wystrój z korzeni i rogów.

Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Została zbudowana w 1895 roku. Jej wnętrze to ceramiczny ikonostas i ołtarze ozdobione orientalną majoliką.

Inne atrakcje. Warto wymienić też inne atrakcje w Białowieży oraz okolicy. Należą do nich m.in. Kolejka Białowieski Ekspress, Puszczańska Kolej Drezynowa napędzana siłą własnych mięśni), kładka przyrodniczo-edukacyjna „Żebra Żubra”, „Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich” czy Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej.

fot. mkoziol / Pixabay