Bieszczady
Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Nasi rodacy dość często są przeświadczeni o tym, że Bieszczady to góry idealne dla miłośników przyrody, a turyści, których interesują zabytki architektury i inne ciekawe miejsca powinni udać się w inne polskie pasma górskie. Podobne przekonanie nie znajduje potwierdzenia w stanie faktycznym, warto więc z nim walczyć. Co zatem warto zobaczyć będąc w Bieszczadach?

Nowe Miasto w Rzeszowie

Odwiedzenie Rzeszowa może wydać się dość zaskakującą propozycją, trudno jednak dostać się w Bieszczady pomijając to miasto. Niech przy tym nie zraża nas wielkość tego ośrodka miejskiego, Rzeszów potrafi być bowiem nie mniej magiczny niż same Bieszczady. Planując krótką wizytę w Rzeszowie warto postarać się o nocleg w tym mieście, to bowiem właśnie po zachodzie słońca można najlepiej przekonać się o tym, jak bardzo jest urokliwe. Szczególnie pięknie prezentuje się mieniące się setkami świateł Nowe Miasto, wizyta w nim może być więc fantastycznym wstępem do zwiedzania Bieszczad.

Bieszczadzkie cerkwie

Trasa śladami bieszczadzkich cerkwi to jedno z ciekawszych doświadczeń, na jakie możemy liczyć w tych górach, jest ona przy tym polecana nie tylko osobom, które oczekują przeżyć duchowej natury. Wizyta w górskich wsiach, nad którymi górują piękne, choć przecież niekiedy bardzo skromne cerkwie to również okazja do tego, aby zapoznać się z burzliwą i często niezwykle skomplikowaną historią tego regionu. A same cerkwie? Drewniana, szesnastowieczna, grekokatolicka cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy w Radrużu, czy też piękna cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja w Hoszowie, która dziś wykorzystywana jest jako kościół rzymskokatolicki, z pewnością na trwałe wyryją się w naszej pamięci.

Jezioro Solińskie

Największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce zasługuje na to, aby go obejrzeć z przynajmniej kilku powodów. Stanowi dowód na to, że człowiek stara się okiełznać naturę i przekonać ją o tym, że powinna być mu podległą, a jednocześnie zachwyca swoimi walorami wizualnymi. Jezioro powstało po to, by chronić okolicznych mieszkańców przed powodziami powodowanymi przez niespokojny San, stało się przy tym jedną z większych atrakcji turystycznych tego regionu. Ciekawostką związaną z Jeziorem Solińskim jest między innymi to, że posiada ono trzy wyspy. Niestety, nie każdemu turyście będzie dane je oglądać, wynurzają się bowiem jedynie wówczas, gdy poziom wody jest odpowiednio niski.