Porady
Jak nawadniać się w górach?

Jak nawadniać się w górach?

Nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia – głównie podczas wzmożonego wysiłku. Podczas wyprawy po górach lub intensywnego treningu pamiętaj o popijaniu wody, ew. soków lub domowych izotoników.
Kompleksowe przygotowanie się do wyprawy
W górach ważny jest dobrej jakości sprzęt, umiejętności i doświadczenie, ale też forma i kondycja. Duże znaczenie ma wytrenowanie organizmu i przygotowanie się do wyprawy – skompletowanie ubrania, praktycznych akcesoriów itd. Niezbędne jest też jedzenie czyli paliwo, które trzeba dostarczać do organizmu, by mieć siłę i sprostać wyzwaniom. Ważnym aspektem jest też kwestia nawadniania organizmu.

Nawadniania na szlaku
Żywienie na każdej wyprawie powinno być nie tylko wartościowe i sycące, ale też smaczne. Weź też pod uwagę swoje dziennie zapotrzebowanie oraz pracę układu pokarmowego podczas dużego wysiłku, w dodatku na wysokościach. W innym wpisie omawialiśmy, jak się odżywiać, dlatego tym razem poruszmy temat nawadniania organizmu.

Nasz organizm w dużym stopniu składa się z wody – to ona jest elementarnym składnikiem różnych reakcji zachodzących w każdym ludzkim organizmie. Jest niezbędna na co dzień, a tym bardziej podczas uprawiania sportów lub wspinaczki czy trekkingu.

Niedobory wody w organizmie
W takich sytuacjach zapotrzebowanie na wodę czy ogólnie płyny jest kilkukrotnie wyższe. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania i warunków zewnętrznych należy dostarczać do organizmu co najmniej 4 litry płynów – a często i więcej.

Niedobory wody szybko dadzą nam o sobie znać – objawem są m.in. szybsze zmęczenie, utrata sił i energii, większe ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej, infekcji górnych dróg oddechowych czy odmrożeń. Warto na bieżąco kontrolować stan nawodnienia i szybko uzupełniać ew. niedobory.

Uzupełniamy płyny, czyli co pić podczas wypraw?
Podstawą jest woda, ale podczas intensywnego i długiego wysiłku może okazać się niewystarczająca. Można zdecydować się na domowe izotoniki, liofilizowaną wodę kokosową czy napary ziołowe w termosach. Dobrym pomysłem są też tzw. napoje „hipotoniczne”, czyli rozcieńczone izotoniki. Skutecznie nawadniają i nie wiążą się z nimi problemy związane z układem pokarmowym. Do wyboru masz różne smaki – cytrynowy, pomarańczowy, miętowy, na bazie ulubionej herbaty.

W czym przechowywać płyny?
Do wyboru są m.in. termosy, butelki, bukłaki oraz bidony. Wiele zależy od naszych preferencji, ale jedynie bukłaki pozwalają na regularne nawadnianie organizmu podczas ruchu. Poza tym regularne nawadnianie organizmu utrudni jego zamarzanie.

Kar.kw., f: 926663 / pixabay