Porady
Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

Jak się ubrać na wycieczkę w góry?

W góry stroić się nie trzeba, ale źle dobrane ubranie może popsuć nam cała zabawę a nawet sprowadzić niebezpieczeństwo.

Obuwie

Najważniejszy element każdej większej czy mniejszej wycieczki w góry. Niewygodne czy źle dopasowane to gwarancja że wspomnienia z wyprawy zostaną na zawsze w naszej pamięci… Aczkolwiek nie będą pozytywne.

Jeśli chodzi o dopasowanie butów tu niestety każdy jest skazany na siebie. Nie wyobrażam sobie żeby mogła w tym pomoc jakakolwiek osoba, książka czy artykuł… Po prostu to trzeba czuć samemu. Jednakże jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia. Przede wszystkim trwałość. But musi być sztywny, z solidna podeszwą zabezpieczając stopę przed skutkiem jakiejś poważniejszej kontuzji. Materiał – najlepiej skóra albo jakieś nowoczesne „oddychające” tworzywo. W przypadku butów nie ma tu miejsce na żaden kompromis. Lepiej mieć porządne buty na lata niż co sezon wymieniać na nowe i przepłacać. Co do rozmiaru sugeruje się kupowanie obuwia (jeśli chodzi o zimowe) o numer większego niż stopa. Chodzi o to aby można było włożyć do buta stopę ubrana w 2 pary skarpet i jeszcze było trochę luzu. Zwłaszcza ze im bardziej zmęczona stopa, tym bardziej napuchnięta.

I na koniec jedna uwaga – nie należy zabierać ze sobą na wędrówki nowych butów. Trzeba je przez kilka dni rozchodzić żeby stopa „przyzwyczaiła” się do nich. Złamanie tej zasady grozi dość bolesnymi konsekwencjami pod postacią otarć i pęcherzy.

Okrycie wierzchnie

Podstawę zadanie jakie stoi przed bluzami/kurtkami (w zależności od pory roku i warunków atmosferycznym) zawiera się w jednym słowie: ochrona. Przed zimnem, wiatrem, deszczem, czasami gałęziami a czasami nawet glebą gdy zawiedzie koordynacja ruchowa.

Dzisiejsze kurtki najczęściej łączą w w sobie wszystkie wspomniane powyżej cechy. Dzięki wykonaniu z kosmicznych materiałów (gore-tex, polartec itp.) ubrania te umożliwiają organizmowi wydalanie pary wodnej i potu ze skóry – czyli tzw. oddychanie. Jest to o tyle ważne ze zapobiega przegrzewaniu się organizmu nawet przy dużym wysiłku fizycznym. Pozostałe cechy dobrej kurtki są raczej wyczuwalne instynktownie i wymagające indywidualnego dopasowania. Dobrze przylegająca do ciała czy mniej? Z dużą ilością poręcznych kieszeni? Jaskrawa czy pozwalająca wtopić się w otoczenie? W sprawie koloru jest tylko ważne ze gdy decydujemy się na kurtkę w jakimś kamuflażu (moro) należy zawsze nosić przy sobie coś jaskrawego. Pozwoli to na sygnalizowanie swojego położenie gdy ulegniemy wypadkowi i trzeba będzie wskazywać swoje położenie.

Bielizna

Najmniej widoczna odzież co wcale nie znaczy ze najmniej ważna. Powinna być na prawdę dobrze dopasowana i wykonana z najlepszych materiałów. Przewiewna, „oddychająca” no i miła dla ciała. Może być z naturalnych materiałów (bawełna, wełna) jak i nowoczesnych. Grunt, to żeby nie powodowała żadnych otarć i była w plecaku w wystarczających ilościach 😉

Cała reszta

Czapka – jedyne co ogranicza przy wyborze to czas wędrówki. Na lato ciepła wełniana czapka, an zimę przeciwsłoneczna. Albo na odwrót?

Okulary przeciwsłoneczne – wbrew pozorom przydają się nie tylko w lecie, bo chyba każdy wie jak dokuczliwe może być ostre światło słoneczne odbite od mas śniegu i lodu. Na pewno nie zaszkodzi zabrać.

Rękawiczki od biedy tez się mogą przydać nie tylko w lecie, miejsca dużo w końcu nie zajmą w plecaku.