
Jaki namiot w góry? Rodzaje namiotów. Wady i zalety.
Żadna wyprawa trwająca dłużej niż dzień nie ma sensu jeśli nie mamy namiotu. Pomijając survivalowych zapaleńców, którzy przeżyją wszystko i wszędzie przeciętny człowiek musi odpocząć a nie zabierać się za wycinania gałęzi na szałas po całodniowym wędrowaniu. Oczywiście jeśli wybieramy szlak na którym są schroniska problem nie występuje, w przeciwnym razie czeka nas wycieczka do sklepu.
Podstawowe pytania jakie cisną się na usta przez zakupie namiotu powinny brzmieć:
- W jakich warunkach będzie używany?
- Ile osób powinien pomieścić?
- Jaka może mieć wagę?
- Ile możemy na niego wydać?
Niestety nie uda się nam znaleźć namiotu idealnie spełniającego nasze wymagania zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowanie. Obecnie na rynku występuje sporo namiotów różniących się kształtem, materiałem wykonania, budowa czy wyposażeniem. Trzy najpopularniejsze typy namiotów to: chatka (szałas), kopuła (igloo) i tunel.
Namiot typu chatka
Chatka to najstarsza i za lat swojej świetności najpopularniejsza konstrukcja. Pewnie dlatego ze konkurencji wtedy nie miała… Obecnie coraz bardziej wypierana z racji swoich licznych wad: sporo śledzi, maszty wewnątrz namiotu, mała stabilność często brak jakiegokolwiek przedsionka itp.
Namiot typu igloo
Domek w kształcie kopuły najczęściej powstaje z dwóch skrzyżowanych pałąków przecinających się w najwyższym punkcie namiotu. Dzięki takiej konstrukcji (podstawa namiotu kwadratowa, rzadziej prostokątna) namiot może stać bez żadnych śledzi! Znacznie ułatwia to rozbijanie namiotu na twardym podłożu jak i zmniejsza jego wagę. Niestety w konstrukcji kopuły raczej nie występuje przedsionek ale to chyba jedyna wada tego rozwiązania. Ogromnym plusem jest możliwość przeniesienia namiotu w inne miejsce bez potrzeby jego składania. Jest to niedocenione rozwiązanie gdy musimy np. wysuszyć namiot po całonocnej ulewie.
Namiot typu tunel
Tunel jest pod połączeniem powyższych rozwiązań dzięki czemu posiada sporo plusów. Ma najwyższy stosunek powierzchni użytkowej do całkowitej. Ze względu na kształtu dość dobrze radzi sobie z silnym wiatrem. Większość modeli posiada spore przedsionki co zwalnia nas z konieczności przytulania się do plecaka w nocy.
Wymagania stawiane materiałom na namioty są dość wysokie. Popularna kiedyś bawełna z powodu swojej sporej wagi i łatwości chłonięcia wilgoci na szczęście nie jest już stosowana. Obecnie prym wiodą nowoczesne materiały taki jak poliamid, poliester, Rip-Stop-Nylon czy Gore-tex. Wszystkie posiadają mały ciężar i spora odporność mechaniczna wiec co sprawia ze namiot z nich wykonany będzie służył latami. Podłogi namiotowe wykonuje się z ze wzmocnionego nylonu lub poliestru pokrytego poliuretanem. Dzięki tym materiałom dobry, nowoczesny namiot nie powinien ważyć więcej niż 3kg.
Na koniec garść porad jak dbać o namiot:
- zawsze po powrocie z wyprawy rozwieszamy namiot w suchym i przewiewnym pomieszczeniu
- nie pakujemy wilgotnego namiotu – koniecznie należy go najpierw wysuszyć
- wszelkie plamy usuwamy woda z łagodnym detergentem (o ile producent nie zaleca inaczej)