Karkonosze
Karkonosze – podstawowe informacje

Karkonosze – podstawowe informacje

Karkonosze są dzielonym przez Polskę i Czechy najwyższym pasmem górskim Sudetów. Osoby, które tu trafiają nie muszą jednak obawiać się konieczności wyboru albo polskiej, albo czeskiej jego części podczas zwiedzania. Owszem, jeszcze dwadzieścia lat temu oba państwa dość ściśle chroniły swoją odrębność, dziś jednak polskie i czeskie kurorty współpracują ze sobą, a turyści mogą wybierać miejsca, które naprawdę im się podobają nie zastanawiając się nawet, po której stronie granicy się znajdują. Samych turystów jest zresztą z roku na rok coraz więcej, choć bowiem Karkonosze nie są jeszcze tak popularne, jak Tatry, zainteresowanie nimi systematycznie rośnie.

Skałki

O wyjątkowości Karkonoszy można mówić w wielu aspektach, miłośnicy przyrody zwracają jednak uwagę przede wszystkim na typowe dla tych gór i rzadko spotykane w innych polskich pasmach górskich skałki. Malownicze i niezwykle atrakcyjne wizualnie formy skalne można w Karkonoszach podzielić nawet na sto pięćdziesiąt grup, charakteryzuje je przy tym nie tylko zróżnicowana wielkość i kształt, ale również wysokość.

Wodospady

Innym argumentem potwierdzającym teorię mówiącą o tym, że Karkonosze to góry inne niż wszystkie są wodospady, które z całą pewnością nie należą do typowych dla polskiego krajobrazu. Ich lista jest zresztą bardzo rozbudowana, obejmuje więc nie tylko bardzo dobrze znane turystom wodospady Kamieńczyka i Szklarki, ale również mniejsze, rzadziej odwiedzane, a przecież wcale nie mniej atrakcyjne dla oka propozycje, takie, jak choćby Kaskada Myi i Wodospad Wrzosówki.

Czworonożni mieszkańcy

Poszukiwacze nietypowych mieszkańców Karkonoszy muszą uzbroić się w cierpliwość, świat zwierzęcy tych gór jest bowiem obecnie znacznie uboższy niż miało to miejsce w dawniejszych czasach. Wśród karkonoskiej fauny dominują bezkręgowce, których jest tu blisko piętnaście tysięcy gatunków, większe ssaki jednak należą do rzadkości. Już od ponad stu lat trudno tu o duże drapieżniki, choć nazwy górskich wiosek sugerują, że dawniej wcale nie stanowiły one dla nikogo większego zaskoczenia. Co ciekawe, w Karkonoszach pojawiają się zwierzęta przesiedlone tu przez człowieka. Interesującym przykładem mogą być muflony, które nie występowały tu pierwotnie, sprowadzone na teren Karkonoszy zadomowiły się jednak na nim. Na uważnego i cierpliwego obserwatora czeka tu również piżmak i wydra.