Informacje
Moda na tramping – ekstremalne wycieczki

Moda na tramping – ekstremalne wycieczki

Jedni wybierają luksusowe wakacje w 5* hotelu w słynnym kurorcie, drudzy wolą objazdowe wycieczki ze sprawdzonym biurem podróży, inni sami organizują swoje wyprawy. Jest jeszcze czwarta i coraz większa – miłośnicy wyjazdów kamperem albo trampingu. 

Tramping – ekstremalne podróżowanie

Duże biura podróży mają szerokie grono miłośników, ale również te małe biura, które specjalizują się w innych wyprawach, są chętnie oblegane. Jedni organizują wyprawy o charakterze sportowym, drudzy stawiają na poznawanie nie tylko zabytków, ale i innych atrakcji w małych grupach, jeszcze inni chętnie wyjadą nawet z jednym zapaleńcem lub zorganizują ekspedycję na Fidżi czy biegun albo wyruszą w podróż jachtem. Pomysłów nie brakuje – każde marzenie można spełnić. Tymczasem obecnie panuje moda na podróżowanie kamperem oraz tramping, który do niedawna był niedoceniany.

Tramping coraz popularniejszy

Do niedawna tramping był synonimem taniego podróżowania dla osób mniej zamożnych, które zamiast w hotelu nocowały w jak najtańszych miejscach. Podróżowały lokalnymi środkami transportu, jadły również niedrogie produkty zamiast poznawać sztandarowe dania lokalnej kuchni. Teraz trendy zmieniły się i coraz więcej osób decyduje się na tę formę turystyki albo kupuje kampera i podróżuje nim w wybrane miejsca – nie tylko po Polsce. 

Tramping to forma wyjazdu łącząca przygodę i tanie podróżowanie na własną rękę. To rezygnacja z gotowców przygotowywanych przez duże biura podróży. Szukamy tanich lotów i środków transportu, jadamy w lokalnych barach, śpimy w hostelach lub u mieszkańców, a także poznajemy nie tylko czołowe zabytki, ale też obserwujemy toczące się w danym miejscu życie i codzienność ludności.

Dla kogo jest tramping? 

Chętnie podróżują w ten sposób osoby, które nie chcą lub nie mogą wydać dużo na zorganizowaną wycieczkę, ale także młodzież i studenci oraz osoby, które pragną być niezależne i zobaczyć jak najwięcej – nie tylko popularne atrakcje, ale i mniej znane miejsca. Wakacje z biurem podróży to zwykle rutynowe spędzanie czasu – jak leżenie na plaży. Poza tym dla wielu z nas jest to znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Tramping jest świetną alternatywą i sprawdza, że turyści zmieniają się w obieżyświatów i podróżników żądnych przygód.

Lena.k, f: kristieamadio / pixabay