Pieniny
Muzea w Pieninach

Muzea w Pieninach

Szczawnica to miejscowość turystyczna położona na południu Polski, w województwie małopolskim. Jest to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, słynące z występujących tutaj źródeł wód leczniczych, znanych już w XVI wieku. Obecnie miasto to odwiedzane jest nie tylko przez kuracjuszy w celu podratowania zdrowia. Odwiedzane jest ono także przez turystów ze względu na malownicze położenie oraz liczne atrakcje i obiekty kultury, np. muzea.

Muzeum Pienińskie Im. Józefa Szalaya

W Szczawnicy warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Pienińskie Im. Józefa Szalaya. Zlokalizowane jest ono w zabytkowej XIX-wiecznej willi „Pałac” na Placu Dietla. Jest ono placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. Można tu ekspozycje prezentujące życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, architekturę regionalną, wyposażenie wnętrz, poznać historię pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa oraz tkactwa. Znajdują się tutaj ponadto wystawy strojów regionalnych, sztuki ludowej regionu pienińskiego czy godła góralskich rodów szczawnickich.

Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach

Ważnym obiektem w mieście jest Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska „Orlica” w Szczawnicy. Znajdziemy tutaj ekspozycję stałą poświęconą dziejom turystyki w Pieninach, historii oddziałów PTTK w Szczawnicy i Krościenku oraz powstaniu Pienińskiego Parku Narodowego. Bardzo ciekawa jest ekspozycja związana flisactwem i dziejami spływów Dunajcem, a do najciekawszych eksponatów należy „Księga uchwał walnych zgromadzeń i zarządu” oraz rozmaite listy, pisma i mapy.

Muzeum Uzdrowiskowe w Szczawnicy

Koniecznie trzeba także zajrzeć Muzeum Uzdrowiskowego w Szczawnicy, które zostało stworzone na cześć 200-tu letniej historii szczawnickiego kurortu. Można tutaj poznać bogatą tradycję oraz specyfikę regionu i lokalnych zwyczajów, a także obejrzeć niezwykłe i unikatowe przedmioty z mienionych epok. W obiekcie prezentowane są ekspozycje stałe, ale również wystawy sezonowe organizowane przy współpracy z Muzeum Pienińskim, Instytutem Pamięci Narodowej oraz innymi instytucjami sztuki i kultury.