Najciekawsze trasy trekkingowe
Góry w Polsce to częsty kierunek wypraw turystów. Poznaj najciekawsze trasy trekkingowe – przygotowaliśmy kilka miejsc, ale są one jedynie przykładowe. Wartych odwiedzenia miejsc jest znacznie więcej.
Polskie góry – duży wybór tras trekkingowych
Góry w Polsce szczycą się wspaniałymi trasami trekkingowymi – można wybrać się w Tatry, Góry Sowie, Bieszczady czy Pieniny. Duży wybór tras pozwala zdecydować się na odpowiednią dla siebie – o różnej długości czy stopniu trudności. Są szlaki łatwe, które nie sprawiają trudności, a także wymagające doświadczenia. Gdzie wybrać się na piesze wędrówki po górach w Polsce?
Szlaki w Tatrach
Tatry to najwyższe góry w Polsce. To tutaj znajdują się Rysy (2499 m n.p.m.), na które prowadzi od strony polskiej tylko jeden szlak – startuje nad Morskim Okiem. Podczas ładnej pogody widoczność ze szczytu sięga aż 100 km. Tatry oferują najróżniejsze szlaki o różnym stopniu zaawansowania – można też wybrać się na spacer po malowniczych dolinach. Dolina Kościeliska zapewnia wspaniałe widoki i jaskinie. Z kolei Dolina Chochołowska spodoba się osobom, które lubią długie wyprawy.
Dzikie Bieszczady
Częstym wyborem są też wyprawy w Bieszczady. Ich najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.) – jeśli pogoda pozwoli, można stąd zobaczyć nawet Tatry. Poza tym jest to również cel pielgrzymek i jedna z głównych atrakcji Bieszczad.
Są też jednak inne warte uwagi trasy – np. trasa z Cisnej na Jeleni Skok „Mochanczyka” 777m. n.p.m. będzie dobra na start i aklimatyzację. Można też polecić szlaki: Wetlina Moczarne – Mała Rawka – Duża Rawka (długość około 20 km) czy Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Tarniczka – Tarnica – Wołosate – Ustrzyki Górne (ok. 19 km).
Karkonosze
Wiele malowniczych tras o różnym stopniu zaawansowania znajduje się też w Karkonoszach. Są one najwyższym i najczęściej odwiedzanym przez piechurów i turystów pasmem Sudetów. Ich symbolem jest Śnieżka (1 602 m n.p.m.) oraz wodospady – Kamieńczyk i Szklarki. Zdecydowanie polecamy m.in. trekking od Gór Izerskich po Karkonosze. Zachwycają urozmaiconym krajobrazem, Parkiem Zdrojowym w Świeradowie, dużym wyborem szlaków turystycznych oraz unikalną przyrodą w Karkonoskim Parku Narodowym. Warto wybrać się tu z dziećmi, aby poznały niezwykle ciekawą i inspirującą legendę o Duchu Gór.
Pieniny
Dużą atrakcję stanowią też Pieniny z przełomem Dunajca. Poza wyprawami można też wybrać się na spływ Dunajcem w pontonie lub tratwą flisacką. Wiele osób uważa, że to Pieniny zasługują na miano „najładniejszych gór w Polsce”. Polecane szlaki to m.in. Przełęcz Osice – Przełęcz Szopka – Trzy Korony – Zamek Pieniny – Krościenko nad Dunajcem; Szczawnica – Przełom Dunajca – Červený kláštor; Schronisko PTTK Orlica – Szafranówka – Wysoki Wierch – Durbaszka – Wysoka; Krościenko nad Dunajcem – Sokolica – Czertezik – Czerteż – Krościenko nad Dunajcem.
Lena.k, f: danfador / pixabay