Porady
Najwyższe szczyty Tatr – Gerlach. Jak go zdobyć?

Najwyższe szczyty Tatr – Gerlach. Jak go zdobyć?

Tatry to malownicze pasmo górskie, które leży na terenie Polski i Słowacji. Powierzchnia Tatr to około 800 km2 . To jedne z najbardziej imponujących krajobrazów górskich. Najwyżej położony szczyt Tatr to Gerlach. Wyjaśniamy, gdzie leży i jak go zdobyć – poniżej kilka praktycznych porad.

Wielka Korona Tatr

Tatry to góry na terenie Polski i Słowacji, w których wyznaczono liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Krajobraz Tatr słynie z dużego zróżnicowania. W Polsce jest około 175 km2, a ponad 600 km2 powierzchni leży w Słowacji. Tatry dzielą się na Tatry Wysokie i niższe Tatry Zachodnie. Krajobraz jest tutaj inny, a warunki są typowe dla obszarów w Alpach. W Tatrach Wysokich dominuje skalisty teren.

Jej zdobycie to wyzwanie i cel wielu miłośników gór. Taka wyprawa wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Podobnie jak zdobycie samego Gerlacha. Wielka Korona Tatr składa się z kilkunastu najwyższych szczytów.

Gerlach – najwyższy szczyt Tatr

Najbardziej popularne po polskiej stronie Tatr są Rysy (2499 m) – najwyższy wierzchołek w Polsce. Jednak najwyższy leży w Słowacji – Gerlach (2655 m n.p.m.). To najwyższy wierzchołek Tatr i oczywiście całych Karpat.

Gerlach znajduje się w obrębie Tatr Wysokich. Gerlach ma największą wysokość ze wszystkich wierzchołków na terenie Słowacji. Należy do Korony Europy, czyli listy najwyższych szczytów każdego państwa Europy.

Masyw Gerlacha składa się z kilku wierzchołków. Najwyższy ma 2655 m n.p.m. Można wymienić poszczególne wierzchołki:

  • Mały Gerlach 2601 m n.p.m.
  • Gerlachowska Czuba 2615 m n.p.m.
  • Zadni Gerlach 2616 m n.p.m.
  • Pośredni Gerlach 2642 m n.p.m.

Kiedy najlepiej wspinać się na Gerlach?

Najlepiej wybrać się na Gerlach z przewodnikiem. Może on pomagać maksymalnie 3 osobom. Skorzystanie z jego usług to wydatek około 1000 złotych, ale zdecydowanie warto skorzystać z wykwalifikowanego i doświadczonego towarzysza. Jeśli pójdziemy na własną rękę, można otrzymać mandat, inni przewodnicy mogą też kazać nam zawrócić z trasy. Tym bardziej, że w górach nie ma sezonu, który byłby w pełni spokojny.

Najbezpieczniej dla osób mało doświadczonych jest wybrać się na Gerlach w sezonie letnim. Wtedy warunki pogodowe są najbardziej stabilne. Trzeba jednak pamiętać, że w górach są one zawsze zmienne i musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Poza tym pod opieką przewodnika latem mogą być trzy osoby. Można wybrać się z kimś jeszcze, co obniży koszt wyprawy. Latem jest cieplej, nie jest tak ślisko, ekwipunek w plecaku waży mniej, a widoki z góry są wyjątkowo malownicze.

Zima ma wartość dla prawdziwych miłośników wyzwań, którzy potrzebują adrenaliny. Jednak i tej porze roku mogą udać się w góry tylko się osoby doświadczone, mające umiejętności, formę fizyczną i są wyposażone w odpowiedni sprzęt. Liczy się m.in. dobra kondycja i dobry strój oraz obuwie.

fot. michalin5 / Pixabay