Pieniny
Pieniny – podstawowe informacje

Pieniny – podstawowe informacje

Gdybyśmy mieli wskazywać pasma górskie cieszące się największą popularnością wśród polskich i zagranicznych turystów, Pieniny z pewnością zajęłyby wyjątkowo wysoką pozycję w tego rodzaju subiektywnym rankingu. To pasmo górskie położone nie tylko w południowej Polsce, ale również w północnej Słowacji znane jest z bogatej oferty turystycznej i wielości miejscowości wypoczynkowych. Turyści, którzy tu przybywają mają jednak również okazję zapoznać się z naturalnym pięknem typowym dla tych gór, nie wszystkie ich części są bowiem aktywnie eksploatowane przez człowieka.

Tajemnica powstania Pienin

Osobami, które z pewnością zachwycą się wizytą w Pieninach powinni być entuzjaści nauki o Ziemi. Na początku dwudziestego pierwszego wieku wiemy coraz więcej na temat otaczającego nas świata, nadal jednak nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie z całą pewnością na pytanie o to, w jaki sposób powstały Pieniny. Najprawdopodobniej skały, które przyczyniły się do powstania Pienin tworzyły się na dnie dawnych mórz w czasie kilku epok geologicznych i to właśnie to zjawisko tak zaskoczyło naukowców. Do dziś nie znalazł się jednak taki, który rozwikłałby wszystkie zagadki związane z genezą Pienin.

Klimat w Pieninach

Zarówno naukowcy, jak i turyści zgadzają się z tym, że mieszkańcy innych polskich gór mogą zazdrościć Pieninom typowego dla nich klimatu z niewielkim zachmurzeniem, znaczącym nasłonecznieniem południowych stoków oraz przeważającymi zachodnimi wiatrami. Okazuje się przy tym, że Pieniny położone są w tak zwanym cieniu opadowym. Osłaniają je znacznie wyższe góry, dzięki czemu turyści z reguły nie są skazani na długie, deszczowe dni, z którymi miewamy, niestety, do czynienia w sąsiednich tatrach.

Czworonożni mieszkańcy

Łagodny klimat typowy dla Pienin i specyfika tych gór sprawiają, że ich mieszkańcy mogą być dumni z bardzo bogatej fauny. Miłośnicy przyrody podkreślają, że na obszarze Pienin można spotkać ponad połowę zwierząt, z którymi mamy do czynienia w Polsce, trudno zatem nie zgodzić się z tym, że jest to obszar prawdziwie wyjątkowy. Co ciekawe, turyści mogą mieć tu pewne problemy ze spotkaniem dużych ssaków. Tym ostatnim przeszkadza zarówno niewielki rozmiar samych Pienin, jak i „ograniczenia komunikacyjne” (z wyższych gór niełatwo jest się tu dostać). W ramach rekompensaty niemal na każdym kroku można tu natknąć się na niewielkie gryzonie oraz nietoperze.