Białowieża
Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy

Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieski Park Narodowy

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest jedną z największych atrakcji Podlasia i Białowieskiego Parku Narodowego. Można w nim podziwiać króla puszczy w całej okazałości.

Żubr – król puszczy. Historia gatunku

W pierwszej połowie XIX wieku Puszcza Białowieska była jedyną naturalną ostoją żubra nizinnego. Liczebność populacji do wybuchu I wojny światowej wynosiła około 350-1898 osobników, a tuż przed wojną 727 żubrów. Wojna w dużym stopniu przyczyniła się do zniszczenia jej fauny.

W 1915 roku wkroczyły tu oddziały armii niemieckiej. W 1917 roku było jedynie 121 żubrów. Po wycofaniu się Niemców, kłusownicy, dokończyli zniszczenia. W 1919 roku zginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej. Przetrwały tylko żubry w hodowlach zamkniętych na świecie – w 1924 r. było ich 54 szt., w tym jedynie 3 w Polsce. Były one własnością księcia von Pless w Pszczynie.

Restytucja i populacja żubra w Polsce

Pierwszym etapem restytucji żubra w Polsce w warunkach naturalnych było założenie dla nich zwierzyńca w 1929 r. Wybrano miejsce niedaleko drogi łączącej Białowieżę z Hajnówką. W 1932 r. rezerwat powiększono – przyjechały zwierzęta z różnych krajów. Rozmnażanie białowieskiej (nizinnej) linii żubrów możliwe było w 1936 roku, gdy przyjechał 3-letni byk Plischa z Pszczyny. Pierwsze cielę linii nizinnej, jakie urodziło się w Białowieży od początku restytucji było jego potomkiem.

W 1939 r. w Białowieży żyło 16 żubrów, z tego 3 linii białowieskiej i 13 linii białowiesko-kaukaskiej. W czasie wojny zwierzęta ocalały i w 1944 roku w białowieskim rezerwacie przebywało ich 17. Przystąpiono też do budowy nowego rezerwatu – nowy o pow. 123 ha graniczył ze starym. Łączna pow. to 203,23 ha.

Teraz nastąpił etap utworzenia hodowli wolnej. W polskiej części Puszczy Białowieskiej w 1952 roku pierwsze żubry zostały wypuszczone na wolność. Pierwsze cielę na wolności urodziło się w 1957 r. W latach 1952-1966 wypuszczono 38 żubrów.

Rezerwat Pokazowy Żubrów – co warto wiedzieć?

Spośród atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra w Białowieży. Znajduje się on przy szosie Hajnówka-Białowieża. Rezerwat Pokazowy Żubra powstał w 1936 roku, a w 1951 rozbudowano go o zagrodę wielkości 43,12ha.

W 1951 r. zbudowano nowy rezerwat, przylegający do pokazowego, o pow. 43,12 ha, który stanowi zaplecze dla rezerwatu pokazowego. Od 1955 roku rezerwat pełni rolę obiektu turystycznego i jest kluczową atrakcją Podlasia. Następnie przeprowadzono kapitalny remont i dopiero w 1988 roku został on ponownie otwarty dla turystów. Obecnie zajmuje powierzchnię 27,90 ha.

W rezerwacie można podziwiać między innymi żubry, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), jelenie, łosie, sarny, dziki, koniki polskie typu tarpan, wilki i rysie. Zwierzęta mieszkają w dużych zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych – są tu wybiegi dla poszczególnych gatunków zwierząt oraz tabliczki informacyjne o danym gatunku.

Rezerwat pokazowy stanowi miejsce wyjątkowe na szlakach edukacyjnych Białowieskiego Parku Narodowego. To kwintesencja Puszczy Białowieskiej i serce Białowieskiego Parku Narodowego.

Rezerwat Pokazowy Żubrów – godziny otwarcia

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest udostępniony do zwiedzania:

  • w okresie od 16 kwietnia do 15 października: codziennie, w godzinach 9.00-17.00,
  • w okresie od 16 października do 15 kwietnia: od wtorku do niedzieli, w godzinach 8.00-16.00.

Wyrusz na spotkanie z Żubrem do Puszczy Białowieskiej: https://exorientelux.pl/wycieczka/planeta-puszcza/