Tatry
Tatry – podstawowe informacje

Tatry – podstawowe informacje

Bez względu na to, czy zadamy to pytanie Polakowi, czy też cudzoziemcowi, który właśnie uzupełnia wiedzę na temat naszego kraju, z pewnością dowiemy się, że najbardziej znanym polskim pasmem górskim, są Tatry. Rzeczywiście, nie sposób nie zgodzić się z tym, że trudno o góry, które w najbliższym czasie mogłyby im zagrozić w tym zakresie, nie można jednak polemizować z osobami, które uważają, że zachwyt, jaki wzbudzają Tatry jest ze wszech miar uzasadniony.

Nazwa

Próbując wyjaśnić pochodzenie nazwy tego najwyższego pasma w łańcuchu Karpat natrafiamy na pewne trudności, naukowcy mają bowiem przynajmniej kilka dość wiarygodnych teorii. Dziś za najbliższe prawdy uważa się przekonanie o tym, że nazwa może mieć związek z hordami tatarskimi stacjonującymi w górach w okresie swoich najazdów, wiele argumentów przemawia jednak również za sugestią, że korzeniem nazwy może być celtyckie słowo oznaczające wzgórze.

Czworonożni mieszkańcy

Spacerując po tatrzańskich szlakach turysta musi mieć świadomość tego, że nie jest jedynym osobnikiem, który się po nich porusza. Co więcej, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest nawet najważniejszym, najsilniejszym i najbardziej niebezpiecznym użytkownikiem górskich ścieżek. Niekiedy może okazać się, że drogę przebiegnie mu spłoszona czymś sarna, borsuk, ryś, żbik albo gronostaj, bywa zaś i tak, że szlakiem do swojej siedziby zmierzać będzie niedźwiedź brunatny, który z pewnością uważa siebie za władcę tych terenów. Tatry spodobają się również ornitologom, raz na jakiś czas może bowiem minąć nas nie tylko pustułka i puchacz, ale również sokół wędrowny, orzeł przedni, a nawet jastrząb.

Klimat

Osoby, które przywykły do letnich i zimowych wakacji spędzanych w Alpach z pewnością dostrzega, że klimat panujący w Tatrach zasadniczo nie odbiega wcale od alpejskiego. Należy się tu liczyć przede wszystkim z dużą zmiennością pogody oraz ze znaczącymi zmianami temperatur w ciągu dnia, warto mieć to więc na uwadze planując wyprawę w wyższe partie gór, która zajmie nam więcej niż kilka godzin. Cechą Tatr jest również znacząca liczba dni z zachmurzeniem i opadami, wybierając się tu warto zwrócić więc baczną uwagę na okolicę, w której wykupujemy nocleg, być może bowiem będziemy musieli zwiedzić ją dość dokładnie. Typowe dla tego obszaru są również silne, huraganowe wiatry, w czasie zimowych wakacji można więc dowiedzieć się, czym jest właściwe legendarny „halny”.