Informacje
Tramping i backpacking coraz popularniejsze

Tramping i backpacking coraz popularniejsze

Coraz popularniejsze stają się formy indywidualnej turystyki, które polegają na podróżowaniu, często nawet do krajów egzotycznych, na własną rękę – a plecakiem. Często na taki wyjazd decydują się osoby młode z powodu ograniczonego budżetu, ale coraz częściej jest to świadomy wybór. 

Backpacking jako forma turystyki 

Backpacking jako samodzielne podróżowanie, zyskał popularność w latach 60. i 70. za sprawą hipisów – najpierw po mieście, potem były to wyprawy do wschodniej Azji i na Bliski Wschód. Z czasem nastąpiło dalsze rozszerzenie tradycyjnych tras na inne regiony świata. Obecnie backpacker przyjmuje taki model turystyki, aby poznawać i odkrywać jak najwięcej. Relaks, wygoda, komfort i turystyka specjalistyczna są mniej istotne z jego punktu widzenia. 

Co wyróżnia backpackera?

Przemieszcza się zwykle lokalnymi środkami komunikacji, m.in. autobusem i autostopem, a także korzysta z infrastruktury i usług głównie dla mieszkańców niż dla turystów – czyli z hosteli, mieszkań, kwater prywatnych, namiotów, lokalnych restauracji, barów i food trucków. Backpacker to także styl życia i wolny wybór. 

Korzysta też z pomocy ludności, innych podróżników oraz przewodnika w formie książki, obecnie też z zasobów Internetu. Ma plan podróży, ale kieruje się spontanicznymi decyzjami i możliwościami – trasa jest elastyczna, można ją modyfikować w zależności od możliwości, potrzeb czy ochoty. Czas trwania podróży też może być różny – mogą to być weekendowe czy kilkudniowe wypady, wielomiesięczne i wieloletnie wyprawy.

Ewelina