Pieniny
Uzdrowiska dla dzieci, kobiet i osób starszych

Uzdrowiska dla dzieci, kobiet i osób starszych

Szczawnica to znana w Polsce i na świecie miejscowość uzdrowiskowa, której nazwa pochodzi od występujących tutaj kwaśnych wód zwanych przez górali „szczawami”. Wody te odznaczają się leczniczymi właściwościami, dlatego powstało tutaj wiele uzdrowisk, które co roku odwiedzają tłumy przyjezdnych w różnym wieku, pragnących podratować zdrowie.

Usytuowanie miejscowości tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia – w Szczawnicy leczy się choroby układu ruchu, np. choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby kręgów szyjnych, choroby reumatyczne, ponadto choroby dróg oddechowych, np. astmę oskrzelową, pylicę płuc, przewlekłe stany zapalne nosa i gardła, rozedma płuc, a także otyłość. W miejscowości znajduje się kilka sanatoriów, specjalizujących się w leczeniu różnych schorzeń, przyjeżdżają tu zatem zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i ludzie w podeszłym wieku.

Jednym z bardziej znanych sanatoriów w Szczawnicy jest Centrum wczasowo-lecznicze „Solar spa”, w którym leczy się dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Mali kuracjusze z dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych przyjmowani są na podstawie skierowań z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak warunkiem odbycia turnusu jest obecność opiekuna.

Doskonałym uzdrowiskiem dla kobiet jest sanatorium „SPA Budowlani”, organizujące wczasy z programem odchudzająco-kondycyjnym. W obiekcie tym znajdziemy bardzo szerokie zaplecze zabiegowe, kryty basen, saunę i salę gimnastyczną, ponadto gabinety SPA, solaria, gabinety masażu, fizykoterapii i hydroterapii , a także salon fryzjerski i gabinet kosmetyczny.

Największą jednak liczbę kuracjuszy stanowią bez wątpienia osoby starsze – praktycznie każde ze szczawnickich uzdrowisk specjalizuje się w typowych dla starszego wieku dolegliwościach, takich jak np. zwyrodnienia stawów i kości, bóle kręgosłupa czy reumatyzm. W uzdrowisku „Budowlani” można leczyć osteoporozę, choroby korzonkowe, a także cukrzycę.