Pieniny
Najbardziej znane szlaki turystyczne Szczawnicy

Najbardziej znane szlaki turystyczne Szczawnicy

Położona malowniczo w dolinie potoku Grajcarek Szczawnica należy do znanych w Polsce i Europie miejscowości uzdrowiskowych. Słynie ona z leczniczych wód mineralnych, a także z licznych atrakcji, takich jak np. szlaki turystyczne. Znajdują się tutaj zarówno szlaki turystyczne piesze, jak i rowerowe. Miłośnicy jazdy konnej również nie będą się tu nudzić.

Jeśli lubimy wędrówki, podczas których chcemy podziwiać piękno krajobrazu oraz fascynujące okazy roślin i zwierząt, szczególnie wart polecenia jest szlak pieszy do schroniska na Przehybie. Przehyba to 1175-metrowy szczyt w Beskidzie Sądeckim, należący do Pasma Radziejowej. Znajduje się tutaj wspaniały taras widokowy, z którego można obserwować panoramę Pienin. Szlak niebieski prowadzi przez Kunie. Szlak zielony wiedzie natomiast przez Gabiańkę. Czas przejścia szacowany jest na około 3 godziny.

Warto wybrać się również na wędrówkę szlakiem pieszym na Palenicę. Palenica ma wysokość 722 metrów nad poziomem morza, a z jej szczytu rozciąga się widok na Pieniny Właściwe i Tatry. Można się tu dostać także kolejką, obok której prowadzi żółty szlak pieszy. Przedostaje się on mostem na drugą stronę Grajcarka, skręca w lewo i po niedługim odcinku odbija w prawo, w górę. Strome podejście kończy się dopiero na szczycie, po około 45 minutach licząc od początku.

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Szczawnicy bez wycieczki na szczyt Trzech Koron, najbardziej chyba rozpoznawalnych w rejonie. Ze Szczawnicy na szczyt Trzech Koron jest około 8,5 kilometra, a różnica wzniesień to 540 metrów. Szlak niebieski prowadzi przez Sokolicę, Czertezik, Czerteż, Bajków Groń (Sokola Perć) i Zamkową Górę. Można tak dojść również szlakiem żółtym przez Polanę Wyrobek i Przełęcz Szopka, skąd dalej znów idziemy szlakiem niebieskim. W górę idzie się około 4 godzin, w dół mniej więcej 3 godziny i 15 minut.

Trasy rowerowe w okolicach Szczawnicy również dają możliwość wspaniałej rozrywki. Na dwóch kółkach możemy w końcu zobaczyć więcej w krótszym czasie, niż idąc pieszo.Trasa nr 1 zaczyna się w Szczawnicy i biegnie przez Wyżną-Sewerynówkę, Jastrzębi potok, Przehybę , Sopotnicki potok, znów Sewerynówkę i kończy się w Szczawnicy. Trasa ta oznakowana jest znakami w kolorze czarnym, natomiast trasa nr 2 posiada znaki niebieskie, trasa nr 3 – znaki czerwone, trasa nr 5 – zielone, a trasa nr 4 jest niestety nieoznakowana.

Najpopularniejsze trasy konne to szlak Jaworki – Szlachtowa, prowadząca koło leśniczówki „Stare”, trasa Staszowa – Przysłop, Przysłop – Krościenko, wzdłuż czerwonego szlaku przez Dzwonkówkę, Groń, Stajkową do Krościenka, a także trasy w obrębie małych Pienin.