Pieniny
Wyciąg narciarski Palenica i wyciąg krzesełkowy

Wyciąg narciarski Palenica i wyciąg krzesełkowy

Szczawnica to wspaniałe miejsce wypadowe nie tylko w okresie letnim. Zimą jedną z największych atrakcji dla miłośników szaleństwa na stokach jest Stacja Narciarska Palenica. Kompleks tras narciarskich położony jest na zboczach gór Palenica oraz Szafranówka na południe od Szczawnicy na granicy polsko-słowackiej w Małych Pieninach.

W skład kompleksu wchodzi krzesełkowa 4-osobowa kolej linowa na Palenicę o długości 780 metrów. Średnio przewozi ona 2200 osób na godzinę, czas wjazdu wynosi około 3 minuty. Ponadto znajdziemy tutaj trzy wyciągi talerzykowe z przełęczy Maćkówki między Palenicą a Szafranówką, a także wyciąg do snowboardu długości 100 metrów. W lecie służy zjeżdżalni grawitacyjnej, niestety rzadko jest czynny w zimie.

Na terenie Stacji Narciarskiej znajduje się płatny parking, na którym przyjezdni mogą pozostawić swoje samochody, płatne WC, trzy lokale gastronomiczne na szczycie i polanie wokół szczytu Palenicy i restauracja „Pod kolejką” przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego. Ponadto znajdują się tutaj dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i serwis narciarski, a także szkoła narciarska, stacja GOPR, wózkowa zjeżdżalnia grawitacyjna spod szczytu Palenicy w kierunku Gronia i liczne kioski z lokalnymi wyrobami.

Łączna długość tras zjazdowych wynosi około 4400 metrów. Poszczególne trasy maja różne stopnie trudności, więc mogą z nich korzystać zarówno laicy, jak i wytrawni narciarze. Trasy o małym stopniu trudności są oznaczone kolorem niebieskim (trasa 3, 4, 5 i 6), trasy o średnim stopniu trudności – kolorem czerwonym (trasa 1, 2). Bardzo trudna, a zatem przeznaczona dla doświadczonych narciarzy jest trasa nr 8 – ma ona długość ponad 900 metrów i jest najbardziej wysunięta w kierunku wschodnim.

Kolej krzesełkowa znajduje się w centrum Szczawnicy, nieopodal dworca PKS i przystani kończącej spływ Dunajcem. Po kilku minutach jazdy komfortową koleją można znaleźć się na szczycie Palenicy, na wysokości 722 metrów n. p. m., skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć także Tatry.