Pieniny
Stolica Pienin – Szczawnica. Dlaczego warto tu przyjechać?

Stolica Pienin – Szczawnica. Dlaczego warto tu przyjechać?

Uzdrowiskowa miejscowość Szczawnica położona na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, w urokliwej dolinie potoku Grajcarek, co roku odwiedzana jest przez wielu turystów z kraju i zza granicy. Sprzyja temu bliskość Pienińskiego Parku Narodowego, liczne domy wczasowe, sanatoria uzdrowiskowe i pensjonaty, a także wiele wspaniałych rozrywek.

Jedną z największych atrakcji tutejszego rejonu są liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe, a także konne. Trasy te prowadzą przez najpiękniejsze przyrodniczo zakątki, wędrując nimi można nie tylko podziwiać wspaniałe, malownicze widoki, ale również rzadkie okazy roślin i zwierząt oraz cenne zabytki.

Będąc w Szczawnicy, koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę drogą pienińską do czerwonego klasztoru, prowadzącą wzdłuż przełomu Dunajca. Czerwony klasztor jest cennym zabytkiem sakralnym pochodzącym z 1330 roku i położony jest na Słowacji. Niezapomnianą przygodą będzie tu również spływ Dunajcem na tratwie flisackiej.

Miejscowość dostarcza niezapomnianych wrażeń nie tylko w okresie letnim, ale również zimową porą. Znajduje się tutaj świetny wyciąg narciarski Palenica i wyciąg krzesełkowy, a także tor saneczkowy. Szczawnica jest więc doskonałym miejscem na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, szczególnie dla miłośników szaleństwa na stokach.

Również amatorzy wodnych rozrywek znajdą tutaj coś dla siebie – w mieście znajduje się bowiem fantastyczny Park Wodny „Solar” z basenami, zjeżdżalniami, sauną i gabinetem SPA. Niedaleko, w Bukowinie Tatrzańskiej znajdują się natomiast baseny termalne, będące znanym ośrodkiem uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym, podobnie jak sanatoria w Szczawnicy.

Szczawnica jest również miejscem, które chętnie odwiedzą miłośnicy kultury i sztuki, ze względu na znajdujące się tutaj muzea. W Muzeum Pienińskim Im. Józefa Szalaya można zobaczyć wspaniałe ekspozycje prezentujące życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, a w Muzeum Turystyki Górskiej ekspozycje związane flisactwem i dziejami spływów Dunajcem.